Gnomes

Gnomes

V roce 2010, v rámci své práce pro Horsefeathers, jsem pro blížící se mezinárodní veletrhy v Berlíně a Mnichově vytvořil jeden z nejzábavnějších a nejhravějších konceptů s názvem Gnomes.

gnomes1
Jak se později ukázalo, koncept byl natolik úspěšný a kreativní, že se s ním pracovalo ještě několik následujících sezón. Zároveň se mi podařilo, pokud se to tak dá nazvat, přetvořit nevýhodu ve výhodu. Hledal jsem něco signifikantního, co si německý turista, může bez problémů spojit s návštěvou České republiky. Pivo? Příliš fádní. Chtěl jsem něco zábavného a odlehčeného zároveň.

Pak mi to došlo.

Jedna z prvních věcí, které paradoxně každý turista za českými hranicemi vidí, jsou asijské tržnice. Většinou bývají plné sádrových odlitků a dekorací, kterým dominují zahradní trpaslíci.

Trpaslíci jsou mezinárodní, nekonfliktní a svým způsobem i roztomilí.

Aby dobře fungovali v rámci merchandisingu, museli se patřičně předělat. Jako první vznikla série 24 kusů samolepek stejného tvaru, ale zcela odlišných charakterů. Byl mezi nimi punker, policista, snowboarder, astronaut, vězeň. Ale i osobnosti jako Santa Claus, Darth Vader, Joker, Robocop, Samuel L. Jackson, Gene Simmons, Mr. T, Marylin Monroe a další.

Jejich úspěch se prokázal již na berlínském veletrhu v lednu 2011. Pro jednu sérii si tam dokonce přišel osobně majitel berlínského muzea samolepek. Tu pak následně umístil do své stálé expozice. V rámci konceptu vzniklo i několik skutečných sádrových trpaslíků, kteří byli objektem zájmu mnoha návštěvníků obou zmíněných veletrhů.

Ještě v létě téhož roku roku si trpaslíci zahráli i v krátkém promo videu Gnomes go to Bright.

Na podzim téhož roku se stali maskoty prestižního mezinárodního snowboardového závodu “Horsefeathers Pleasure Jam” v Rakousku a další rok na Halloween byla představena série šesti nových hororových charakterů.

gnomes2Za největší úspěch považuji mimo zmíněného berlínského muzea i fakt, že třicet originálních charakterů bylo vždy velmi žádaným artiklem a to napříč věkovými kategoriemi i sociálními skupinami.

Jiří Hofreitr